הלכה והסטוריה ישראלית
מרצה כותרת תקציר
שיעורי טקסט הרב אביעד תבורי ה-17 לאוגוסט: 1949 קבורתו של בנימין זאב הרצל בירושלים השיעור טרם תורגם
שיעורי טקסט הרב אביעד תבורי 01 ה' באייר תש"ח: להעז להכריז ביום שישי, 14 במאי 1948, הכריז דוד בן גוריון על עצמאותה של מדינת ישראל. ואכן, החל משנת 1949 חוגג העולם הדתי את יום העצמאות כיום דתי וכחג לאומי. במהלך השיעור נחזור לרגעי ההכרזה ההיסטוריים, נסקור את משמעותה באותה העת, ואת והשלכותיה המדיניות, הרוחניות וההלכתיות.
שיעורי טקסט הרב אביעד תבורי 02 יום העשירי בספטמבר 1952: הסכם השילומים ב-10 לספטמבר 1952, נחתם הסכם השילומים בין מערב גרמניה לישראל. בקהילות יהודיות ברחבי העולם, כמו גם בישראל, רבנים הביעו רגשות עמוקים בהתנגדותם להסכם. האם ההתנגדות העזה הזו לפיצויים מבוססת על עקרונות הלכתיים או שמא מדובר בתגובות רגשיות גרידא לזוועות השואה?
שיעורי טקסט הרב אביעד תבורי 03 יום ה-27 לאוקטובר 1958: מיהו יהודי? מדינה ישראל הצעירה מתחילה את צעדיה הראשונים על במת ההיסטוריה. עם הזמן, צצות למדינה החדשה סוגיות והתמודדויות חדשות. יעבור עשור שלם עד שסוגיית הגדרת הזהות היהודית תפרוץ בסערה.
שיעורי טקסט הרב אביעד תבורי 04 יום ה-23 למאי 1960: "אייכמן בידנו" – משפטו והוצאתו להורג של אדולף אייכמן במשימה נועזת, סוכני המוסד הישראלים הצליחו להבריח את אייכמן מארגנטינה ולהביא אותו לישראל כדי לעמוד לדין. ברחבי העולם עקבו אחרי המשפט מקרוב והוא העלה מודעות לזוועות הגרמנים בשואה. בישראל זו הייתה הפעם הראשונה שהאנשים נחשפו לסיפורים האישיים של הניצולים הרבים החיים במדינה. במקביל הועלו שאלות ודילמות מסוימות ביחס למשפט וגזר דינו.
שיעורי טקסט הרב אביעד תבורי 05 ה-18 למאי 1965 "האיש שלנו בדמשק" –פרשת אלי כהן אלי כהן היה מרגל ישראלי, שפעל בסוריה, וכונה "האיש שלנו בדמשק". כהן נודע כאחד מגדולי המרגלים של ישראל, והמידע שמסר, לאחר שהתיידד עם הצמרת הפוליטית והצבאית של סוריה, סייע רבות לצה"ל. בינואר 1965 כהן נחשף ונתפס, וב-18 במאי 1965 הוצא להורג בתלייה בדמשק. ברקע פרשה זו דן הרב גורן - תחת אלו הנחות יסוד הלכתיות יכולים סוכניות הריגול בישראל לשלוח מרגלים לשטח האויב בזהות של גויים?
שיעורי טקסט הרב אביעד תבורי 06 ה-7 ביוני 1967: "הר הבית בידינו" - מלחמת ששת הימים ואיחוד ירושלים עם שחרור הר הבית, מפקד חטיבת הצנחנים דאז, מוטה גור, מצהיר את ההצהרה היסטורית ברדיו: "הר הבית בידינו!". בסיום המלחמה נפגש דיין עם הווקף המוסלמי ששלט במקום, והחזיר רשמית את הר הבית לשליטתם. החלטה זו של משה דיין גובתה בתמיכה רבנית מלאה, שבתורם הסכימו איתו שיהודים צריכים להימנע מכניסה להר הבית. בשיעור זה ננסה להבין את המקור להתנגדותם החריפה של אותם הרבנים.
שיעורי טקסט הרב אביעד תבורי 07 העלאת מתים מהים: אובדן הצוללת אח"י דקר אח"י דַּקָּר הייתה צוללת בשירות חיל הים הישראלי, שטבעה ב-25 בינואר 1968, בדרכה מבריטניה לישראל וכל 69 אנשי צוותה נספו. שרידי הצוללת ומקום טביעתה נתגלו רק בשנת 1999. באותה עת דנו בכירי ישראל האם להעלות את הצוללת מעומקי הים. ההלכה מאוד מקפידה היכן וכיצד יש לקבור יהודים, אך האם ההלכה מכירה בקבורה בים כקבורה דתית לגיטימית? ואם התשובה היא שלילית, האם יש לקיים את מצוות הקבורה היהודית בכל מחיר?
שיעורי טקסט הרב אביעד תבורי 08 השישי באוקטובר 1973: מלחמת יום כיפור (א') בצהרי שבת השישי באוקטובר 1973, קצת אחרי השעה שתיים אחר הצהריים, פתחו צבאות מצרים וסוריה במתקפה דו-חזיתית על ישראל. יום ההתקפה נבחר ותוכנן במכוון ליום הכיפורים: יום בו המדינה נסגרת לחלוטין, יום בו מאות אלפי ישראלים, כולל חיילים, נמצאים בבית הכנסת בצום ומתפללים. השאלות הקשות, ההלם והמבוכה הורגשו גם בדיונים בתוך העולם הדתי וההלכתי. נעסוק על כך בהרחבה בשיעור.
שיעורי טקסט הרב אביעד תבורי 09 השישי באוקטובר 1973: מלחמת יום כיפור (ב') בשבוע שעבר הזכרנו כי מדינת ישראל כלל לא היתה ערוכה למלחמת יום הכיפור. הכאוס הורגש בכל המישורים והחזיתות. מותם של אלפי חיילים בקרבות, הביא לידי הרבנות הצבאית אתגר נוראי. הרבנות ניהלה את איסוף הגופות, זיהוים, קבורתם, ואף דיווח הבשורות הקשות למשפחות השכולות. בשל מורכבותה של המשימה, התעוררו שאלות הלכתיות רבות לגבי אופן ביצוע משימות אלה בשבת וביום טוב.
שיעורי טקסט הרב אביעד תבורי 10 הרביעי ביולי 1976: מבצע אנטבה (א') ברביעי ביולי 1976 ביצע הצבא הישראלי את אחת ממשימות החילוץ הנועזות והאמיצות ביותר בכל הזמנים - מבצע אנטבה. העולם הדתי הגיב למבצע באופן מגוון. בעוד שהקהילה הציונית הדתית שיבחה את המבצע והכירה בו כנס, תגובת העולם החרדי היתה אמביוולנטית.
שיעורי טקסט הרב אביעד תבורי 11 הרביעי ביולי 1976: מבצע אנטבה (ב') האם עלינו לפדות שבויים בכל מחיר? מה נחשב למחיר סביר בסיטואציה מורכבת כמו זו של אנטבה?
שיעורי טקסט הרב אביעד תבורי 12 ה-19 בנובמבר 1977: "לא עוד מלחמה" – ביקורו של סאדאת בירושלים והסכם השלום בין מצרים לישראל (א') בתשיעי בנובמבר 1977 אנואר סַּאדַאת, נשיא מצרים, הדהים את העולם בהכרזה על כוונתו לנסוע לירושלים ולשאת דברים בפני הכנסת. לאחר הביקור, שתי המדינות נכנסו למשא ומתן לשלום, מתווך בידי ממשלת ארצות הברית. לאחר סיומם של הדיונים, נחתם בבית הלבן הסכם השלום בין מצרים לישראל ב-26 למרץ 1979. פרטי העסקה כללו נסיגה ישראלית מלאה מחצי האי סיני. פינוי חבל ימית הותיר טראומה וקרע עמוק בין התנועות הפוליטיות השונות בחברה הישראלית. דילמות ושאלות דומות הועלו בעולם הדתי. בעוד הרב יוסף דב סולובייצ'יק והרב הראשי הספרדי עובדיה יוסף היו בעד ההסכם, והעניקו לממשלה לגיטימציה מלאה לתת "שטחים תמורת שלום", התנגדו הרב הראשי האשכנזי שלמה גורן והרב שאול ישראלי.
שיעורי טקסט הרב אביעד תבורי 13 ה-19 בנובמבר 1977: "לא עוד מלחמה" – ביקורו של סאדאת בירושלים והסכם השלום בין מצרים לישראל (ב') הסכם השלום בין ישראל ומצרים שנחתם ב-1979 הציף כמה שאלות הלכתיות הקשורות ליחס אל מצרים. האמנם איסור התורה לשוב אל מצרים נוגע לימינו? ומה בדבר הקהילות היהודיות שהתיישבו לאורך השנים במצרים?
שיעורי טקסט הרב אביעד תבורי 14 השישי ביוני 1982: מלחמת לבנון הראשונה (א') במהלך מלחמת לבנון צה"ל הטיל מצור על העיר ביירות, בה התבצרו לוחמי אש"ף. מה היתה התגובה ההלכתית לכך?
שיעורי טקסט הרב אביעד תבורי 15 השישי ביוני 1982: מלחמת לבנון הראשונה (ב') בקיץ 1982, במהלך מלחמת לבנון הראשונה, אנשי הפלנגות הנוצריות ביצעו טבח במחנות הפליטים סברה ושתילה. מה היתה תגובת הרבנים לכך?
שיעורי טקסט הרב אביעד תבורי 16 התשיעי בנובמבר 1989: נפילת חומת ברלין והעלייה מברית המועצות לאחר שבעים שנה של מידור מוחלט מהמסורת היהודית יכלו סוף סוף יהודי ברית המועצות לעלות ארצה. במה שונה מצוות עלייה לארץ לאחר קום המדינה? האם יש מצבים בגינם מותר לחלל שבת עבור עלייה לארץ?
שיעורי טקסט הרב אביעד תבורי 17 התשיעי בנובמבר 1989: נפילת חומת ברלין והעלייה מברית המועצות (ב) רבים מיהודי ברית המועצות הוגדרו כלא יהודים מבחינה הלכתית. באלו תחומים נראה יחס הלכתי שונה בינם לבין גויים אחרים?
שיעורי טקסט הרב אביעד תבורי 18 התשיעי בנובמבר 1989: נפילת חומת ברלין והעלייה מברית המועצות (ג) דילמות ואתגרים קשים בכל הנוגע לגיור נדונו לאורך ההיסטוריה היהודית. ברם, הפעם המצב היה שונה.
שיעורי טקסט הרב אביעד תבורי 19 ה-17 בינואר 1991: מלחמת המפרץ: זן חדש של סכסוך במהלך מלחמת המפרץ שיגרה עיראק טילים לעבר ישראל. האם מותר לאזרחים לעזוב את המדינה לנוכח הסכנה?
שיעורי טקסט הרב אביעד תבורי 20 ה-24 במאי 1991: מבצע שלמה – עליית יהודי אתיופיה כבר בשנות ה-70 היו מספר גלי עלייה של יהודים מאתיופיה אל ישראל. אמנם, אין ספק כי האירוע הדרמתי ביותר היה מבצע שלמה שהוכיח את מחויבותה של מדינת ישראל עבור קהילה זו.
שיעורי טקסט הרב אביעד תבורי 21 ה-25 בפברואר 1994: הטבח במערת המכפלה כיצד הגיבו הרבנים בישראל לטווח שביצע ברוך גולדשטיין במערת המכפלה? מדוע מספר רבנים בחרו שלא להתייחס לכך?
שיעורי טקסט הרב אביעד תבורי 22 הרביעי בנובמבר 1995: רצח רבין מה מעמדה ההלכתי של ממשלת ישראל וראשי ממשלתה? ומהי המשמעות של התקוממות ומרד כלפיהם?
שיעורי טקסט הרב אביעד תבורי 23 ה-29 במרץ 2002: מבצע חומת מגן – אתגרים הלכתיים ביום שישי ה- 29 במרץ, גייסה צה"ל 20,000 מילואימניקים, וביניהם גויסתי אני יחד עם כל הגדוד שלי. במהלך המבצע פנה אליי הקצין שלי וביקש ממני לפסוק בשני עניינים הלכתיים שעלו במהלך המבצע.
שיעורי טקסט הרב אביעד תבורי ה-13 באוגוסט 2005: ההתנתקות מחבל עזה בתוכנית "ההתנתקות" המקורית סוכם שיש להרוס את כל בתי הכנסת בגוש קטיף. איזה חילול ה' גדול יותר? הרס בתי כנסת על ידי גויים או דווקא הרס על ידי יהודים בעצמם?
שיעורי טקסט הרב אביעד תבורי ה-12 ביולי 2006: מלחמת לבנון השנייה (א) האם מותר לחייל כהן לחלץ גופה משדה הקרב? ובכלל האם יש לאסור על כהנים לצאת למלחמה?
שיעורי טקסט הרב אביעד תבורי ה-12 ביולי 2006: מלחמת לבנון השנייה (ב) במהלך מלחמת לבנון השנייה נקלעו הרבה חיילים ישראלים למצב בו הם נותרו ללא אוכל. האם במצב כזה מותר להם לאכול אוכל לא כשר?
שיעורי טקסט הרב אביעד תבורי ה-27 בדצמבר 2008: מבצע עופרת יצוקה (א) סגן אהרון קרוב נקרא ביום חתונתו לשרת בחזית. כמה שעות לאחר מכן היה כבר בעיצומה של לחימה ברצועת עזה. האם חתן וכלה צריכים לעזוב את חתונתם ולצאת לקרב?
שיעורי טקסט הרב אביעד תבורי ה-27 בדצמבר 2008: מבצע עופרת יצוקה (ב) האם על תלמידי ישיבה וחיילים יהודים להיות שתי ישויות נפרדות, או שיש לשלבם יחד לכדי יישות אחת?
שיעורי טקסט הרב אביעד תבורי השמונה ביולי 2014: מבצע צוק איתן במהלך מבצע צוק איתן, כמו גם במלחמות וקרבות אחרים בתולדות ישראל, נהרגו אזרחים חפים מפשע. מה דעת ההלכה על פגיעה בחפים מפשע? ובכלל על הלגיטמציה להרוג אויב בקרב?

עמודים